Fonalvastagság

Egy korábbi bejegyzésben már foglalkoztam a fonalak címkéjén szereplő ábrák magyarázatával. A következő bejegyzésben a textilkreszt mutattam be részletesen, amiből kiderült, hogyan bánjunk a textilekkel és fonalakkal.  A fonalcímkén már csak egy piktogrammal nem foglalkoztunk, ez pedig a kis gombolyag.

A szorgos munkával elkészített kötött, horgolt darabok minőségét és akár élettartamát is befolyásolja a választott fonal vastagsága és az elkészítéshez használt tű mérete.  A gombolyagon található címke tájékoztatja a vásárlót az adott fonal vastagságáról. Már csak egy kis kódfejtésre van szükségünk, hogy megtudjuk, pontosan mit takarnak a fonalakba írt számok. Az alábbi ismertető alapjául a az amerikai Craft Yarn Council oldalon található összefoglaló táblázat szolgált.

A fonalak vastagságát 0-6 közötti számmal jelölik, a gombolyagba írt számmal. Az alábbi táblázatból kiderül mit jelölnek piktogramok. 

Méret és súly

Nemzetközi szabványok szerint a fonalak 5 dkg-os vagy 10 dkg-os kiszerelésben kerülnek forgalomba. A gombolyag vagy motring címkéjén mindig megadják a szálhosszúságot.  A szálhosszúságnál megadott szám az adott kiszerelésre vonatkoztatva megadja a fonal hosszát. Pl. a Catania fonal esetében a szálhosszúság 125 m, ami azt jelenti, hogy az 5 dkg-os gombolyagban 125 méter fonal van. Ez az információ akkor jön jól, amikor a minta úgy fogalmaz: 350 m 2-es fonal. Ekkor tudjuk, hogy az adott fonalból három gombolyagra van szükségünk a munkadarab elkészítéséhez.

Az egyes mintákban megadott kötéspróbát mindenképp készítsük el, esetenként a tű méretének változtatásával érhetjük el a kívánt eredményt. 

Tartalomhoz tartozó címkék: Kötés Horgolás Blog
blog comments powered by Disqus